Відгуки про Chernobyl-TOUR
English version of the Chernobyl-TOUR site

РЕЗУЛЬТАТИ ВИЇЗНОГО СЕМІНАРУ - Репрезентація культурних, історичних та природних цінностей Чорнобильської зони для України та світу: пошук ефективних шляхів та формПОЛЬОВИЙ СЕМІНАР В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ЗАВЕРШИВСЯ СТВОРЕННЯМ РОБОЧОЇ ГРУПИ


Олег Насвіт, Сергій Мирний та Віталій ПетрукОлег Насвіт, Сергій Мирний та Віталій Петрук

«Які об’єкти, цінні для історії та культури нашої цивілізації та України, є в Чорнобильській зоні? Чи є вони там взагалі? Якщо є – то як вони зберігаються? Чи доступні вони для відвідувачів Зони, яких тільки в минулому році було аж 17 тисяч з більш ніж 50 країн світу? Про що ці об’єкти зараз свідчать та розповідають?» – на ці питання шукали відповідь учасники науково-практичного «семінару-на-колесах», проведеного 20 травня спільними зусиллями «ЧОРНОБИЛЬ ТУР», Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ) та Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф. Назва цього заходу, безпрецедентного за проблематикою, форматом та рівнем співробітництва державних органів, громадських організацій, фахової спільноти та бізнесових структур – «Репрезентація культурних, історичних та природних цінностей Чорнобильської зони для України та світу: пошук ефективнихт шляхів та форм».

 

Ліквідаторська техніка біля ЧАЕСЛіквідаторська техніка біля ЧАЕС

На відміну від багаточисельних «кабінетних» чорнобильських круглих столів «до дати», мета цього виїзного семінару, де єдиним столом протягом півгодини був обідній у їдальні ЧАЕС, була конкретною і, так би мовити, тригранною:
по перше, у реальному турі до Чорнобильської зони показати всім учасникам, що таке є чорнобильський туризм зараз,
по-друге, обмінятися фаховими та особистими думками щодо його проблем та перспектив,
і, по-третє, в процесі залучити всіх учасників до спільної роботи над підвищенням рівня цього туризму до найвідомішого в світі місця України, щоб позитивно вплинути на імідж України в світі.

 

Олег Насвіт, Сергій Мирний та Віталій ПетрукОлег Насвіт, Сергій Мирний та Віталій Петрук

Нестандартність, конкретність, актуальність семінару вперше зібрали разом небачено розмаїту групу зацікавлених: представники Верховної Ради, Департаменту туризму та курортів Мінекономіки, Управління туризму КМДА, Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту національної пам’яті, МОО «Прип’ять.ком», туристичного та готельного бізнесу, фахівці-екологи, і, зрозуміло, представники ДАЗВ, ТОВ "ЧОРНОБИЛЬ ТУР» та ЗМІ.
Радує, що на заході була молодь, зокрема студенти Києво-Могилянської академії та Криворізького педуніерситету.

 

Серед об’єктів, які особливо вразили присутніх, крім міста Прип’ять та ЧАЕС, були гігантські антени «Чорнобиль-2», найбільша у світі арочна споруда «Арка», що незабаром закриє Саркофаг, колосальний кран для монтажу реакторів на будівельній площадці 5-го енергоблоку, залишки важкої ліквідаторської техніки, та чудесна виставка традиційного побуту та культури Чорнобильського Полісся, нещодавно відкрита у місті Чорнобиль Державним науковим центром захисту культурної спадщини від техногенних катастроф. Дощ та вітер, які супроводжували семінар майже весь час, лише додали гостроти враженням учасників – і одночасно гостроти побаченим ними проблемам.

 

Олексій Євченко дає інтервью журналісту "РАДІО СВОБОДА"Олексій Євченко дає інтервью журналісту "РАДІО СВОБОДА"

Бо відповіді на поставлені семінаром питання були одержані такі: «Так, у зоні є безліч об’єктів, цінних для історії нашої цивілізації та України. «Безліч» значить одночасно і «дуже багато» – і, на жаль, те, що їх ніхто не лічив, і ніхто не охороняє, і не оберігає. Більшість із них для відвідувачів Зони недосяжні або дуже важкодосяжні, і об’єктами міжнародного цивілізованого туризму в такому стані бути не можуть. Свідчать вони зараз більше про інтелектуальну та інфраструктурну відсталість України – хоча самі по собі розповідають про цінний досвід подолання великомасштабної катастрофи, про трагедію поліщуків та подвиг і перемогу ліквідаторів, про ще один історичний рубіж, взятий Україною на її історичному шляху.»

По дорозі до Києва в двох автобусах семінару відбувся справжній мозковий штурм щодо проблем та перспектив культурного майбутнього Чорнобильської зони, в процесі якого спільними зусиллями було згенеровано багато цікавих ідей та конкретних пропозицій.
Учасники семінару вирішили створити ініціативну Робочу групу, яка на наступному тижні зустрінеться, аби прийняти «Підсумки та рекомендації» семінару, розробити конкретний календарний план дій з відповідальними – і почати працювати над збереженням культурних та природних цінностей Чорнобильської зони та над її перетворенням у першосортне місце світового туризму.

 

РЕЗУЛЬТАТИ ВИЇЗНОГО СЕМІНАРУ - Репрезентація культурних, історичних та природних цінностей Чорнобильської зони для України та світу: пошук ефективних шляхів та форм